Dřevěná prkénka - Jak je u nás vyrábíme?

Kuchyňských dřevěných prkének je na trhu hromada. Většina je obyčejných, povrchově nedostatečně upravených a nijak neošetřených a rádi bychom Vám proto v tomto článku popsali naši výrobu dřevěných prkének, abychom Vás přesvědčili o tom, že naše dřevěná prkénka jsou kusem kvalitní truhlářské práce a jsou vyrobená tak, aby Vás dlouhodobě těšila nejen na pohled, ale hlavně svou kvalitní strukturou Vám byla dobrým pomocníkem v kuchyni při přípravě Vašich receptů.

1. Struktura dřevěných kuchyňských prkének

Dřevěná prkénka lze rozdělit na tři základní typy podle způsobu výroby.

A. Dřevěná prkénka z jednoho kusu dřeva

prkenko-1-kusNa výrobu je to nejjednodušší způsob, jak vyrobit dřevěné prkénko. Vezmete jeden jediný kus dřeva, ohoblujete ho do roviny a obrousíte. Získáte krásné prkénko, které věrně zobrazuje kresbu dřeva, která ještě více vynikne poté, co prkénko ošetříte olejem, výhodou je i cena takového prkénka a fakt, že nemusíte používat žádná lepidla. Velkou nevýhodou těchto prkének je ale to, že jsou z jednoho velkého kusu dřeva, které neustále pracuje. Když se vysušuje, tak se smrskává, když pohlcuje vlhkost, tak naopak bobtná. A protože jde v tomto případě o jeden jediný kus dřeva, tak tyto tvarové změny bývají tak velké, že jsou okem viditelné. Důsledkem toho se časem prkénko tvarově mění, není tak rovné a často se i kroutí. Proto my tato prkénka nevyrábíme a ani při tvorbě nábytku se kusy nábytku z jednoho kusu dřeva nepoužívají, protože to bývá nejčastější příčinou nežádoucích tvarových změn, o které nikdo nestojí. Dobrou alternativou k prkénkům z jednoho kusu dřeva, která lidé volí zejména kvůli kresbě dřeva, jsou vícevrstvá prkénka, kde se střední část vyrobí z více lamel (ze spárovky) a krajní vrstvy jsou naopak z jednoho kusu dřeva nebo z více velkých kusů se zajímavou kresbou přilepené kolmo ke střední vrstvě. Získáte tak sendvičovou strukturu, která je velmi odolná ke tvarovým změnám a u zákazníků velmi žádaná. Tato prkénka v naší nabídce najdete.

B. Klasická dřevěná prkénka - s podélně lepenými lamelami

teakove-prkenkoJde o nejčastěji používaný typ prkének, kdy se vezmou užší kusy dřeva a pomocí lepidla se slepí k sobě jeden vedle druhého. Takto se kromě prkének tvoří i jednotlivé části nábytku z masivu včetně kuchyňských pracovních desek. Výsledná deska, které se říká spárovka, má řadu výhod. Mezi největší výhody patří tvarová stálost, protože malé kusy dřeva pracují méně než jeden velký kus dřeva. Navíc můžeme používat různé druhy dřeva a tvořit tak vzhledově velmi zajímavá prkénka. K nožům jsou tato prkénka šetrná, nicméně je potřeba vědět, že nožem krájíme příčně přes vlákna dřeva a tím je narušujeme. Nejde o nic drastického a tato prkénka jsou opravdu nejběžněji používaná. Nejsou ale nejodolnější a s tím je potřeba počítat. Po několika letech bude potřeba nějaká údržba (mírné obroušení), aby nebylo tak vidět opotřebení prkénka vzniklé jeho používáním.  

C. Špalíková dřevěná prkénka - tvořená větším množstvím malých špalíků

endgrainJde o nejodolnější druh dřevěných prkének, která vznikají tak, že nařežeme krátké špalíky, které postavíme a slepíme k sobě. Podle jejich výsledné výšky tak vznikají buď klasická špalíková kuchyňská prkénka, nebo rovnou řeznické špalky používané v řeznictví na bourání a sekání masa. Jde tedy o velmi odolná prkénka, která jsou nejšetrnější k nožům, protože nekrájíte šikmo přes dřevní vlákna, ale kolmo k nim. Můžete si to představit např. tak, že vezmete větší množství špejlí, které postavíte těsně k sobě a když do nich budete chtít říznout z vrchu nožem, tak zjistíte, že špejle se noži vyhýbají a nejsou tak nijak významně porušené. Tímto způsobem řezu tak dochází k mnohem menšímu tupení nožů i opotřebení samotného prkénka. To vydrží v bezvadném stavu dlouhé roky a jednotlivé řezy nožem na něm uvidíte daleko méně než na klasických kuchyňských prkénkách. 

2. Druhy dřev používaných pro naše dřevěná kuchyňská prkénka

Aby dřevěná prkénka dlouhodobě a bez problémů sloužila, je k jejich výrobě potřeba hledat tvrdé dřeviny bez suků. Používáme osvědčené české dřeviny, stále častěji ale používáme i tropické dřevo, které je krásně barevné, o dost tvrdší a daleko více odolává vlhkosti. Prkénka z takových dřev jsou při každodenním používání odolnější a různé barevné kombinace jsou také krásnější na pohled a v kuchyni je potom škoda je uklízet. 
Následující tabulka zobrazuje námi používané dřeviny, jejich tvrdost a orientační cenu, aby bylo zřejmé, proč se jednotlivá prkénka cenově dost liší. Kromě různého stupně pracnosti je proto při posuzování ceny důležité znát i dřevinu, ze které jsou vyrobeny.

tvrdost-a-cena-dřevin

3. Výroba kuchyňských prkének

Poté, co vybereme kvalitní dřevo, přichází fáze řezání, srovnávání, hoblování, lepení a broušení. Podle složitosti se tyto činnosti více či méně střídají a na jejich konci je hotový produkt tak, jak je zobrazený v našem obchodě. Naší prioritou je přesnost a bezvadnost. Proto se k Vám dostávají jen produkty, které bychom si sami vzali k nám domů a na které jsme po jejich finální úpravě hrdí. Každý krok při výrobě máme ve svých rukách, naše produkty proto dokonale známe, víme, jak jsou vyrobené a co od nich můžete očekávat. Tvoříme je hlavně proto, aby Vám u Vás doma dělaly radost a zpříjemňovaly dny a kdykoli jsme připraveni zodpovědět jakékoli Vaše dotazy ohledně jejich vzhledu i výroby.

Protože nechceme být jen dalším obchodem s dřevěnými prkénky, rádi tvoříme vzhledově odlišná prkénka, která jsou nejen funkční, ale také dělají v kuchyni parádu. Z různých druhů dřev si tak připravujeme neokoukané vzory, které následně lepíme dohromady a neustále tvoříme nové vzory, které by se Vám mohly líbit. Nebráníme se ani individuálním poptávkám po unikátních prkénkách podle Vašich představ, kdy hranicí je pouze Vaše fantazie a fyzikální vlastnosti dřeva. Neváhejte nás proto v případě zájmu kontaktovat.

K lepení dřevěných prkének používáme výhradně lepidlo Titebond III, které je voděodolné a má certifikaci jako lepidlo schválené po lepení dřeva, které přichází do styku s potravinami. 

4. Finální úprava a ošetření

Dřevěná prkénka je potřeba ošetřovat. Pro detailní informace o tom, jak na to, doporučujeme přečtení našeho článku (Jak pečovat o dřevěná kuchyňská prkénka). Pokud tedy máte dřevěné prkénko odjinud, případně zcela neošetřené, stačí následovat náš návod a dostanete prkénko do perfektní kondice i po dlouhodobějším používání. Pokud máte prkénko od nás, tak věřte, že je ukázkově ošetřené a připravené k okamžitému použití. 

Naše dřevěná kuchyňská prkénka po výrobě ošetřujeme kvalitním minerálním olejem potravinářské kvality, který jen bez zápachu, ideálně jím prkénko nasákne a nepustí tak do sebe žádnou další vlhkost a bakterie. Máčení probíhá ve dvou fázích, mezi kterými vždy čekáme, až prkénko minerální olej násakne do své struktury. Pro ještě lepší ošetření následně použijeme směs včelího vosku a minerálního oleje, která vyplní jemné póry ve dřevě a udělá prkénko ještě více vodoodpudivým. I tato směs se do prkénka vsákne a pokud by na prkénku zůstal přebytečný vosk nebo olej, stačí ho otřít suchou papírovou utěrkou.

5. Doživotní podpora

Zní to honosně, ale chceme tím jen říct, že pokud máte naše dřevěné prkénko nebo kus nábytku, vždycky tu budeme pro případ, že budete potřebovat radu ohledně péče nebo ošetření, případně jakoukoliv pomoc ohledně jeho užívání. Chceme, aby Vám náš výrobek dlouho bez problémů sloužil, aby Vám zkrášloval interiér a abyste měli radost z jeho používání.